top of page

איך יכול להיות שלהתנהגות הרסנית שלנו יש כוונה טובה?


היי לכולם,

כמה פעמים אתם עושים דברים שאתם יודעים שהם מזיקים לכם או לסביבה הקרובה שלכם, ובכל זאת ממשיכים לעשות ואפילו חוזרים על כך?

לפעמים זה דברים שאנחנו עושים – למשל:

  • צורחים על בני המשפחה שלנו – ואחר כך מרגישים ממש גרוע עם זה, זה מעכיר את האווירה בבית, ולמרות שאנחנו יודעים את זה, זה קורה לנו שוב ושוב.

  • מתנהגים בכעס כלפי הסובבים אותנו - זה מפריע לנו ביחסים עם עמיתים לעבודה, אנשים שסובבים אותנו, ובכל זאת אנחנו ממשיכים עם זה.

  • משדרים דיכאון ומלנכוליה לכל עבר – יודעים שזה מרחיק מאיתנו אנשים, גורם לנו להרגיש עוד יותר רע עם עצמנו ובכל זאת ממשיכים.

  • אוכלים באובססיה וללא שליטה (או מרעיבים את עצמנו)

  • בוכים כשלא נוח לנו

  • מתנהגים כחולי שליטה.

לפעמים זה דברים שאנחנו לא עושים - למשל:

  • לא עושה ספורט

  • דוחה הכל לרגע האחרון

  • לא להכין, לסדר, ליצור קשר, לסיים דברים, לתקשר ועוד...

כל דבר כזה גורם לנו לכעוס על עצמנו, להרגיש מתוסכלים שאנחנו עושים דברים שאנחנו יודעים שהם מזיקים לנו, זה מחליש אותנו, מוריד לנו את הביטחון בעצמנו, והכי גרוע זה שאנחנו יודעים את זה ומודעים לכך שזה מזיק לנו ובכל זאת ממשיכים בזה.

אז למה אנחנו חוזרים על זה שוב ושוב ושוב?

שאלה מצויינת, והתשובה קצת מוזרה אולי –

ההתנהגות הזו משרתת אותנו!

נותנת לנו מענה לצורך טוב וחיובי עבורנו

לפעמים אנחנו יכולים לראות את הרווחים שלנו מייד, ולפעמים אנחנו לא מבינים אותם.

אבל אם נחקור יותר לעומק, נגלה שיש משהו הרבה יותר בסיסי שההתנהגות הזו נועדה לספק, כמו להשיג אהבה, שלווה, אושר, ביטחון, מוגנות, הצלחה או כל דבר טוב אחר.

דוגמא:

אני חוזרת הביתה מהעבודה עייפה ומוטרדת וצורחת על הילדים כי הם מנדנדים

את ההפסד קל לראות - איזו אמא אני, בטח אני לא מוצלחת, מה זה אומר עלי, למה אני לא מצליחה להתאפק ומאבדת שליטה – כעס, תסכול, חוסר ביטחון, הלקאה עצמית...

אז מה הרווח כאן?

יש כאן איזושהי שליטה שמופעלת על הסביבה שלי, אני מנהלת את מה שקורה סביבי וגורמת להם להימנע מדברים שלא נוחים לי – זה ברובד הגלוי.

ברובד הסמוי לעיתים אנחנו ממש מגלים סתירה בין ההתנהגות ההרסנית לצורך החיובי שהיא נועדה לשרת, למשל: אני אצרח כדי לקבל שקט ושלווה!!!! (מוזר לא? – איך התנהגות עצבנית תעניק לי שלווה?) ובכל זאת זה מה שבדיקה של הרובד הסמוי גילתה.

דוגמא נוספת:

בוכה כל פעם שיש ויכוח או מצב לא נוח עבורי -

ההפסד בהתנהגות הזו - בכיינות, הפגנת חולשה, אני לא מתעמתת, לא מצליחה לפתור דברים.

מה הרווח המיידי? לא מכבידים עלי, נמנעים מלהציק לי, מעדיפים לשתוק ולא לדרוש ממני דברים, שוב, יש כאן מניפולציה שנוצרה על הסביבה - זה ברובד הגלוי.

ברובד הסמוי? למשל אני בוכה כדי לקבל אהבה!!!! שוב סתירה.

(למניעים הסמויים ניתן להגיע בתהליך מאד פשוט - לא ארחיב על כך במאמר)

הכוונה הסמויה שלנו היא תמיד, אבל תמיד חיובית! ונועדה לצורך טוב עבורנו.

אז מה קורה כאן? למה ההתנהגות ההרסנית הזו? מאיפה זה בא?

מתי שהוא במהלך החיים שלנו, קרה לנו מקרה שהתנהגות כזו העניקה לנו את מה שרצינו, ונוצר קשר פתלתל ומוזר בין הצורך החיובי לבין ההתנהגות. המוח שלנו זוכר כך את החוויה, וזהו! זו הדרך להשיג את הכוונה החיובית.

אז מה עושים? איך אפשר לשנות את זה?

קודם כל כדאי שנתנהג לעצמנו בסלחנות ובאהבה גם על ההתנהגויות הלא רצויות שלנו כי עומדת מאחורי זה כוונה מאד חיובית עבורנו גם אם אנחנו לא יודעים מהי.

זה לא אומר שנשלים עם זה, ברור שאנחנו נרצה לשנות את ההתנהגויות שלנו כדי להגיע לאותן מטרות טובות בהתנהגויות חיוביות שהן טובות ומועילות לנו.

נברר לעצמנו מהם הרווחים הגלויים מההתנהגות הזו, ואולי זה יהיה המפתח להבנה שיש גם דרכים אחרות להשיג אהבה, שלווה, אושר, ביטחון, מוגנות, הצלחה וכל דבר טוב אחר שאנחנו רוצים לעצמנו.

בשום אופן לא נגדיר את עצמנו לפי ההתנהגויות שלנו!!! לא נגיד על עצמנו – אני אדם עצבני וזה מי שאני. או - אני אדם דיכאוני ואין מה לעשות כי אני לא יכול להשתנות.

זו רק התנהגות, ותמיד נוכל לשנות אותה!!!

זה עניין של החלטה והבנה של מה שתיארתי כאן.

נשנה את ההתנהגות אם נלמד את עצמנו דרכים חדשות להגיע לאותה מטרה, אבל הפעם בצורה חיובית ובונה, כשאנחנו מבינים מהי המטרה החיובית שמפעילה את ההתנהגות הזו.

משפט מקסים לסיום, של תומאס אדיסון - שהמציא את נורת החשמל אחרי אלפי נסיונות כושלים:

אני לא נרתע, כי כל ניסיון כושל שאני נפטר ממנו, הוא צעד נוסף קדימה.

יפה, נכון ?

אני כאן בשבילכם, לתת לכם מהכוח ומהידע שיש לי, ובטוחה שכל אחד יכול לעשות את השינוי, שלעולם לא מאוחר מידי, שצריך רק להעז ולהחליט, ואשמח לייעץ, לתמוך, ולהוביל אתכם בתהליך העצמתי שיעשה פלאות בחייכם, ולענות על כל שאלה שיש לכם בנושא.

אשמח מאד שתצרו איתי קשר, ותספרו לי מה אתם מרגישים.

בינתיים תפרגנו לעצמכם הרבה אהבה,

אורנה

מאמרים קודמים
עקבו אחרי
  • Facebook Basic Square
bottom of page